Tartu mnt 86b büroohoone

2023 / jagatud I preemia

Autorid: stuudio TÄNA (Tristan Krevald, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson) ja Apex AB (Mark A. Fischer)

Arhitektuurikonkursi ideeprojekti põhieesmärk on kavandada Tartu mnt 86b kinnistule kaasaegse arhitektuuriga keskkonnasäästlik esinduslik büroohoone. Lisaeesmärgiks on kavandada Tartu mnt 86 hoone maht, mis sobituks Tartu mnt 86b eskiisi lahendusega ja kavandada nende vahele jääv väliruum.

Kinnistu paikneb Tartu mnt, Peterburi mnt ja Järvevana tee sõlmpunktis. Kontaktalaks on Fahle kvartal ja paljud uued Sossimäe struktuurplaanist tulenevad perspektiivsed töö- ja elamispinnad. 

14-korruseline võistlustöö on perspektiivse kvartali nurgadominant ja hästi vaadeldav maamärk Tallinnasse saabujatele Tartu maanteelt. Lisaks on hoone alg-ja lõpppunkt Sossimäe perspektiivsele jalakäijate promenaadile. Meie arvates koondub kõrge mürafooni tõttu jalgsi või rattaga liikumine ja olemine just kvartali sisemusse, mistõttu pakub meie kujundatud lahendus

avaliku ruumiga külgnevaid kaubandus- ja teeninduspindu. Tartu mnt 86b hoone platsipoolsele nurgale on kavandatud toitlustusettevõttele sobilikud ruumid, et luua side väljakuga ja avada end ja oma ettevõtteid ka ümbritsevate hoonete kasutajatele. 

Võistlustöö on lahendatud mahulise liigendatud vormina, mis suhestub teiste Fahle kvartali majadega, pakkudes terrasse, millest avanevad vaated vanalinnale, merele ja Ülemiste järvele. Hoone plaan ja maht muutuvad iga nelja korruse tagant. Plaanilahendus on seevastu kõigil korrustel sarnane. Hoone katusekorrusele on kavandatud ühisala koos terrassiga, millelt avanevad vaated linnale, järvele ja merele. Parkimine on lahendatud ökonoomselt kahe maa-aluse parkimiskorrusega. 

Tartu mnt 86 kinnistule on kavandatud 13-korruseline maht, mille vorm toob võistlustöö hoonet kui maamärki ja nurgakivi tugevalt esile. Tartu mnt 86 kinnistule kavandatud mahu maapealne brutopindala on ca 9000 m2. 

Hoone on hästi ühendatud ühistranspordiga lokaalselt (buss ja tramm), aga ka globaalselt läbi lennujaama ja perspektiivse Rail Baltica terminali.