RMK Ussimäe büroohoone

2024 / võistlustöö

Autorid: Tristan Krevald, Ra Martin Puhkan, Siim Tanel Tõnisson

Võistlustöö järgib olemasolevat asulatüüpi ja hoonestusstruktuuri. Mahud on paigutatud maantee ja teega risti, et vähendada kontakti liikluse ning kohaliku asustusega, samas avades hoone vaated ja tegevused oma krundi haljasalale. 

Kontorihoone ja abihoone moodustavad kõrvalkrundi kuuriga ansambli, mille viiluväljad vaatavad küla keskme poole.

Hoone paikneb kagu-loode suunaliselt, pakkudes head päevavalgust ning tõhusaid katusekaldeid päikesepaneelidele. Lõunapoolne räästas varjab hoonet ja töökohti valgusräiguse eest. 

Hoone ei paikne ühegi olemasoleva puu kohal ning säilitab ka olemasoleva kontorihoonega 8m vahe. Seega saab vana hoonet uue ehitamise vältel kasutada.

Hoone katus ning maht tekib kuubi nurkade ”alla vajutamisega”, moodustades nõnda viilu ja säästes samas siseruumi mahtu. Sissepääsupoolne katusenurk on välja venitatud ning sein seatud nurga alla, et moodustada räästaalune vaheruum ja rõhutada peasissepääsu.

Hoone kuju, vorm ja maht järgib arhetüüpset Põhja-Eesti maa-arhitektuuri:. Hoone on lihtne ja veidi karm, ent tagasihoidlikult mänguline ja avatud. Siseruum on selge, kompaktne ja mitmekesine.