Koidu tänav
2024 / I preemia
Autorid: Tristan Krevald, Siim Tanel Tõnisson, Ra Martin Puhkan
KOHALIKu disain ei varjuta kohalikku. vaid toetab olemasolevat. Nii tekib
keskkond, mis aitab asumi elanikke nende igapäevases elus ja laseb välja
paista nende isikupäral. Tänav abistab elanikku: ristmikud ja väljakud on kohad, kus kohtuda, tähistada tähtpäevi või lihtsalt olla. Olulisematesse kohtadesse
paigutatud varjualused pakuvad tarbimisvaba avalikku ruumi läbi kogu aasta ja välisukse juurde lisatud taburetile saab toetada poekoti pärast rasket tööpäeva.
Erinevad tegevused nagu mängud, liikumine, istutamine või üritused rikastavad tänavat ja lubavad kogukonnal ise oma isikupäraga silma paista. Hoonete sissepääsude ette katendisse laotatud uksematte saavad majaelanikud ise
kujundada ning kogukonnaaias või töökuuris midagi uut luua. Juba valmis asju, raamatuid ja teateid saab teistega jagada jagamistulpades.
Koidu tänava ettevõttete juurde on lisatud peatumiskohti, rattaparklaid
ning ruumi õue laienemiseks. Lahendus lähtub nendest funktsioonidest ja tugevustest, mis on juba kohal. Nii laieneb tänav Humanitaargümnaasiumi ees mänguliseks väljakuks, mis ühendab kooli pargiga. Teised Koidu tänava haljasalad saavad tänava tagahoovideks. Need potentsiaalsed pargialad seotakse varjualuste ja tugevamate ruumiliste olukordadega, et juhtida tegevusi tänavalt rohealadele ja vastupidi.
Linnaruumiline jätkuvus avaldub ka katendites. Katendidisain lähtub Koidu tänava Kassisaba poolsest osast, et moodustada üks tervik. Täna katkestatud tänav ühendub visioneeritud Endla ühistranspordiväljakul, millest kujuneb omamoodi värav mujale linna. Väljakute kaltsuvaibalikud katendid muutuvad asumile endale iseloomulikuks ning tugevdavad kohatunnet, jäädes samas lihtsaks ja koduselt mugavaks.
KOHALIK arvestab kõigiga, olgu ta inimene või putumutukas, vana või noor, rikas või vaene, muutes lahenduse sotsiaalselt jätkusuutlikuks, hubaseks ja funktsionaalseks.